Edule suunatud mõtlemine (Sensa, dets, 2016)

success3

Käesolev originaalartikkel on avaldatud ajakirjas “Sensa” (detsember 2016)

Olen tihti arutlenud, millised mõtted toetavad või pärsivad meie elu ja tegemisi. Arvan, et eduka inimese üks väga olulisi omadusi on usaldada ideid, mis positiivsete uskumuste toel esile kerkivad, andes võimaluse nende arenguks ning lõpuks ka elluviimiseks.

On neljapäeva hommikupoolik ning ma võtan ette jalutuskäigu kohalikku kauplusesse sooviga õhtusöögiks midagi tervislikku ja maitsvat valmistada. Sellistel hommikustel jalutuskäikudel on huvitav möödujaid jälgida ning kujutada ette nende elustiile ja valikuid, mis võimaldavad neil liikuda kellaaegadel, mil enamik inimesi konditsioneeritud büroohoones oma vähemalt kaheksatunnist tööpäeva sisustavad.

Kuigi mina ise naudin sellist hommikust liikumisvabadust korralise puhkuse raames, kerkivad minus paratamatult esile küsimused: „Mis teeb inimesi õnnelikuks?“, „Kas paindlik elustiil koos liikumisvabadusega on edu üks olulisemaid nurgakive?“ ja „Mis toob soovitud finantsvabaduse: kas ettevõtlus või palgatöö?“

Edu tähendus on isiklik

Eri eluetappidel on edu tähendus olnud minu jaoks väga erinev. Mäletan pühapäeva õhtuid umbes 18 aastat tagasi, kui rongiga maalt linna kõrgkooli õppima sõitsin. Olin oma esimese õppelaenu eest ostnud musta värvi mahuka Nike spordikoti ning platvormtalvesaapad. Olin edukas ja tundsin seda iga oma keharakuga.

Seejärel oli periood, kui edu tähendas vähemalt 12tunniseid tööpäevi ja Sky Plusi kuulamist mugavas ametiautos hommikuse liiklusummiku ajal.

Praeguseks on minu elus toimunud oluline paradigma muutus, kus õhkamine välise edu järele on asendunud pigem püüdlusega sisemise rahulolu ja tasakaalu poole. Selleni jõudmist toetab rõõm eneseteostusest ja sellest, et see, mida ma teen, läheb inimestele korda, toetab nende arengut ja unistuste elluviimist. Samas tähendab tasakaal minu jaoks lisaks eneseteostusele ka head tervist, rõõmu lähisuhetest ja jalutuskäike looduses.

Sama palju, kui on inimesi ja erinevaid eluetappe, on ka erinevaid variatsioone edu tähendusest. Võimalik, et osa nendest inimestest, keda kohtasin hommikusel jalutuskäigul, olid ettevõtjad, kuid samas oli nendest nii mõnigi õnnelik ema või analoogselt minuga puhkust nautiv palgatöötaja.

success4Uskumuste jõud

Läbi aegade on teadlastele üheks suurimaks väljakutseks olnud inimaju keerukuse lahtimõtestamine. Mõtlemine on inimeseks olemise üks suurimaid privileege. Eri teadlaste hinnangul läbib inimese aju keskmiselt 2000–3300 mõtet tunnis, seega oleks ääretult huvitav teada saada, mis on sellise tohutu hulga mõtete mõju inimese igapäevaelule.

Mulle meenub ütlemine: „Mõtete ja uskumuste vaheline erinevus seisneb selles, et inimese aju läbib igapäevaselt tuhandeid mõtteid, kuid olulist mõjuvõimu omavad uskumused.“ Kuni teraapiaõpinguteni ei olnud sel ütlusel minu jaoks mitte mingit sisulist tähendust. Ma olin täiesti veendunud selles, et mul on täielik kontroll kõige üle, mis mu elus toimub, ja tugeva tahtejõu toel liigun samm sammu haaval soovitud unistusteni.

Ent peale seda, kui hakkasin heitma pilku enda alateadvusesse, sai mulle selgeks, et ei ole harvad juhud, kus tahtejõu abil olen astunud sammu edasi ja seejärel alateadvuses pesitsevate uskumuste tõttu paar sammu tagasi. Eriti on see mõjutanud minu teekonda ettevõtjana, kuna piiravad uskumused nii Eesti turu väiksuse, maksujõuliste klientide vähesuse kui ka iseenda oskuste ebapiisavuse osas on olulisel määral minu valikuid mõjutanud.

Nüüd, olles tunduvalt teadlikum uskumuste mõjust oma igapäevaelule, jälgin väga hoolega, et minu elus domineeriksid arengut toetavad ehk kasulikud uskumused. Just need annavad olulise usu, usalduse, jõu ja lootuse nii iseenda kui ka teiste piiramatusse potentsiaali.

success5Külluslik visioon

Visioon on nägemus sellest, kuhu suunas soovitakse liikuda ja mis ajaks sinna peaks jõudma. Sageli nimetataks seda ka unistuseks, mis paneb meid hommikuti ärkama ja teistega suhtlema.

Inimeste elu koosneb paljudest tahkudest, sisaldades eelkõige rahulolu isiklikus elus, eneseteostuses ja suhetes. Kuigi aeg-ajalt mõistetakse külluse all pigem rahalist rikkust, tähendab see tegelikkuses palju enamat. Näiteks ei pruugi me tunda rõõmu kopsakast pangakontojäägist, kui meil on tervisemured, või me ei naudi tippjuhi ametikohast või ettevõtlusedust tulenevaid hüvesid, kui meid võtavad õhtul peale väsitavat tööpäeva vastu pimedad aknad ja tühjust täis kodu.

Igapäevaelus seostatakse visiooni kirjapanekut eelkõige ettevõtjatega, mitte niivõrd eraisikutega. Olen arvamusel, et iga ettevõtlus saab alguse eraisikust, seega on oluline enne iga ettevõtte visiooni kirjapanekut panna kirja isiklik visioon ehk nägemus oma tulevikust, rahulolust ja edust. See annab meile selge suuna oma valikutest, tegevustest ja välistab meil olemast justkui tuulelipud, mis sõltuvad elumere tuulte suunast ja tugevusest.

5 soovitust edule suunatud mõtlemiseks

  1. Saa tuttavaks oma uskumustega

Meis igaühes on ääretult palju nii positiivseid kui ka negatiivseid uskumusi, mis on mõjutatud meie enda kogemustest või siis on nende teket mõjutanud ümbritsev elukeskkond. Uskumustega tuttavaks saamiseks on Brandon Bays oma rännakuteraapias välja töötanud väga lihtsa harjutuse, mis lähtub sellest, et negatiivsed uskumused sisaldavad ennekõike meis pesitsevaid hirme.

Seega, otsustaval hetkel on oluline endalt küsida kolm küsimust: „Mis on minu suurim hirm praeguses olukorras?“, „Mis on halvim, mis saab juhtuda?“, „Kui see juhtub, siis mis tundeid see minus tekitab?“ Nimetatud küsimuste esitamist võib korrata seni, kuni kõik hirmud on lahustunud.

  1. Harjuta lahendustele suunatud mõtlemist

Negatiivsetest uskumustest tingituna seame me endale mitmeid piiranguid. Tõenäoliselt on enamik meist kuulnud ütlusi: „Ma ei saa seetõttu, et …“, „Ma ei oska …“ Lahendustele suunatud mõtlemist toetab loov suhtumine, kus eksisteerivad piiramatud võimalused.

Üheks lihtsaks harjutuseks, kuidas arendada endas lahendustele suunatud mõtlemist, on jätkuks eelnevas punktis toodud küsimustele küsida endalt: „Mis on parim, mis võib juhtuda?“, „Kui see juhtub, siis mis tunde see minus tekitab?“ Oluline on lisada lihtsalt võimalike lahenduste juurde ka tunne, mis tekitab sügavamat seotust soovituga.

  1. Julge otsuseid teha

Otsus tähendab teadlikkust, vastutust ja muutust. Mulle meeldib Ameerika ühe oma aja edukaima ärimehe H. L. Hunti ütlus: „Edu on lihtne. Esiteks tuleb teha otsus, mida soovid. Enamik inimesi seda ei tee. Teiseks on oluline määrata ära hind, mida on vaja soovitu saavutamiseks kulutada.“ Lihtne, eks?!

  1. Vali välja ja jälgi inimesi, kes on sulle eeskujuks, õpetajaks

Kohe, kui olin teinud otsuse soovitu osas, hakkasin lugema huvipakkuva valdkonnaga seotud raamatuid ja jälgima inimesi, kes samas või sarnases valdkonnas on oma visiooni ellu viinud. Uskumatult motiveerivalt toimib iga nädal meilile saabuv uudiskiri inimeselt, kes on justkui elav tõestus sinu idee ja sellega seotud edu reaalsusest.

  1. Oska süütundeta tähistada ja nautida ka pealtnäha tähtsusetuid tulemusi

Üheks väga oluliseks oskuseks on ka pealtnäha väikeste võitude tähistamine. Selline harjumus toimib motivaatorina, tekitab alateadvuses positiivse tunde ja soovi seda taas kogeda. Minul on harjumuseks tähistada väikeseid võite maitsva õhtusöögiga või siis olen hakanud endale võtma vaba aega.

success2

Autor: Sirle Truuts

Lisa kommentaar

Or