Holistiline teraapia

Eesmärgid, muutused ja holistiline regressiooniteraapia

Ma soovin … on tõenäoliselt detsembris ja jaanuaris üks kõige levinumaid sõnapaare millest meist enamik kas unistab, mõtleb või välja ütleb. See on ka lõpetamiste ja uute alguste aeg. Mul on endalgi tunne, et just sellel ajal võiks võtta rahulikumalt ning koguda jõudu ja inspiratsiooni uueks aastaks. Tundub tuttav? 😉

Muutused meie elus – midagi mida me ihaldame kui ka kardame. Kirjutasin 2017.a. veebruaris ajakirjas Sensa artikkli “Sammudes eesmärkide suunas“. Jagasin selles enda kogemust muutuste ja eesmärkide teemal. Olen kogenud seda, et sõltumata eesmärgini jõudmise soovist raugeb peale mõningast õhinapõhist algust nii motivatsioon kui ka tahe. Alistun igapäevastele tegevustele, tähtajad “libisevad” edasi kaugemasse tulevikku, leides endale erinevaid põhjedusi miks soovitu ei olnudki nii oluline mu jaoks. Tundub tuttav?

Minu teekond holistilise regressiooniterapeudina on muutunud minu elus eesmärkide saavutamist ja muutuste toomist oma ellu. Huvitav on siinkohal just see, et paika said just “suured kivid” ja jäi ka hulganiselt ruumi ka nii “liiva kui pisemate kivide” jaoks. Lisaks paljudele väga olulistele suurtele ja pisematele muutustele saabus mu ellu teadmise et ma ei pea kellegile midagi tõestama. Lootusetu perfektsonistina oli selleni jõudmine ühtmoodi tõeliselt vabastav aga samas ka hirmutav. See omakorda on toonud mu ellu rahu, aktsepteerimise ja naudingud. 

Kirjutasin pea aasta tagasi eelpool nimetatud artikklis “Holistilises regressiooniteraapias on kesksel kohal töö kliendi eesmärgiga ehk muutusega, mida inimene soovib oma ellu tuua. Terapeudil on oluline roll aidata kliendil tuvastada erinevate valikute ja käitumiste põhjuse ja tagajärje seos käitumuslikul, emotsionaalsel, füüsilisel, mentaalsel ning suhete tasandil. Juhul kui mõnel eelnimetatud tasandil on ebakõla, väljendub see justkui takistusena soovitud eesmärgini jõudmisel. Mõningatest takistustest me võime olla teadlikud, kuid mõned võivad peituda sügaval alateadvuses ja nendeni pääseme vaid vaimsete praktikate abil.

Mis on holistilise regressiooniteraapia ehk holistiline teraapia?

Holistilise teraapia  seanss algab vestlusega kliendi elust, perekonnast, lapsepõlvest, tunnetest, probleemidest, vajadustest ja unistustest. Lisaks on oluline seada kas ise või siis koos terapeudiga teraapiale eesmärk ehk sõnastada ära muutus, mida klient enda ellu tuua soovib.

Peale umbes tunniajast vestlust jätkub teraapia holistilise rännakuga. Sellel ajal lamab klient diivanil, silmad on kinni, ja ta vaatab ringi oma sisemaailmas. “Rändamise” lihtsus peitub eelkõige selles, et  lõdvestunud olekus muutub meie mõistuse hääl rahulikuks, meie ajulained aeglustuvad ja me saame ühenduse meie nö sisetundega. Aegajalt sõltuvalt teemast kasutatakse ka teraapias teisi meetodeid (lapitöö, toolitöö, vestlus vms).

Ajal mil klient lamab, jätkub terepaudiga omavaheline vestlus. Terapeut palub kliendil midagi kujutleda, vahel küsib, mida klient tunneb, mida mõtleb, mida oma kehas märkab, mida vaimusilmas näeb või mis teadmiseni jõuab. Terapeut aga teeb samal ajal märkmeid või salvestab kogu seanssi, mis võimaldab hiljem olulisemad kohad üle lugeda, kuulata, lahti mõtestada ja tuua seoseid oma igapäevaeluga.

Muutusteni jõudmist toetab eelkõige see, et teraapias töötatakse informatsiooniga ja minnakse tagasi sündmuste juurde, kus blokeeringud või olulised mälestused alguse said. Need võivad olla nii lähemas kui kaugemas minevikus, nii lapsepõlves kui ka emaüsas või hoopis muusajas, kohas ja kultuuris. See on justkui pilguhetk minevikku, teadvustades aga olevikus teraapia seansi ajal sel hetkel olulisi sündmusi ja tundeid. Oluline on siinkohal aga see, et sõltumata sellest milline on mälestus, on teraapias olulisel kohal kogetu seostamine oleviku eluga. Teadlikuks saades takistustest, on kliendil võimalik uue teadmisega tuua oma ellu muutus.

Nii nagu muutused meie ellu ei tule üle öö, siis ka ei pruugi muutust tulla peale ühte seanssi. Seega soovitan kliendile alustada teraapiat holistiline neikuga. See on intensiivne töö kliendi ja terapeudi vahel lühikese aja jooksul. See tähendab nelja umbes kolme tunnist seanssi, mis toimuvad neljal päeval järjest või kahe nädala jooksul (vähemalt kaks seanssi peavad olema järjest). Alati arutatab järgmisel kohtumisel terapeut koos kliendiga üle seansil toimunud ja aitab luua seoseid kliendi igapäevaelu ja valikutega. Sageli toovad rännakud välja ülletusmomente, millest klinet ei olnud üldse teadlik. Pealtnäha tühised või ununenud sündmused võivad mõjutada meid rohkem kui me arvata võime. Seejärel lepitakse kokku kohtumised juba harvemini, sõltuvalt kliendist kas
kord kuus, üle kuu või kord kvartalis. Oluline on et klient integreerib teraapia kogetu oma igapäevaellu.

NB! Kui käisin coachingu lühikoolitusel, siis leidsime väga palju sarnasusi holistilise regressiooniteraapiaga. Erinevus vaid selles, et holistiline teraapia keskendub pigem inimese isikliku elu muutustele mis toob ka muutused nt tööelus. Coachingu fookus on rohkem ärimaailmas (töösuhted, juhtimine, ettevõtlus) (see on minu subjektiivne arvamus peale lühikursust).

Kuula ja vaata minu poolt koostatud videot “Mis on holistiline regressiooniteraapia?” mu Youtube’i lehelt “Enesearengu Akadeemia” .

Rohkem infot teraapia kohta SIIT

Sirle Truuts

info (at) eneseareng.ee 

Tel. 52 77 045